Pandispanyaları nasıl ıslatıyoruz?

Yumuşacık pandispanyaları olan pastalarımıza lezzet katmak için, pandispanyalarımızı ıslatıyoruz, ama nasıl? Buyrun...REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Pandispanya

Avrupa mutfağından Türk mutfağına kadar ulaşmış bir kek türüdür. Genelde pasta yapımında pasta tabanı olarak tercih edilir.  Pandispanya kekinin en önemli özelliği yumuşak ve hafif olmasıdır. Kekin yumuşak olmasının birinci nedeni ise pandispanya yapımında kullanılan malzemelerdir. Bilindik kekten daha basit bir yapılışı vardır.

Malzemeleri de yine bilindik keklerden daha azdır. Pandispanya hamurunu pişirmek ve hazırlamak maharet işidir. Pandispanya hamuru boza kıvamında olmalıdır. Kendine has belirli püf noktaları vardır. Bunlara dikkat edildiği sürede ortaya pandispanya kekinden yapılmış yumuşacık pastalar çıkar. Bu riske girmek istemeyenler yada vakti olmayanlar marketlerde hazır olarak satılan pandispanya keki de satın alabilir. Pandispanya hamuru boza kıvamında olmalıdır. Çünkü az un kullanımı hamurun çökmesine fazla un kullanımı ise kuru ve sert bir hamur olmasına neden olur. Pandispanya keki piştikten sonra oda sıcaklığında biraz bekletilmelidir. Daha sonra keskin bir bıçak veya temiz bir mutfak ipiyle ortadan kesilerek iki parçaya ayrılır. Her iki kek parçası da pasta yapımına hazırlık olarak yumuşatmak amacıyla ıslatılmalıdır. Kek yapımındaki püf noktaları kadar keki ıslatmak için de bazı püf noktaları bulunur. Bunlardan en önemlisi kekin ortasının daha az fakat kenarlarının daha çok ıslatılmasıdır. Her kekin kenarı her zaman için daha çok kızarır ve kıtır olur. Pasta yada tatlı yapımında kekin her tarafının eşit miktarda yumuşak olması önemli bir detaydır.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

ksi takdirde bazı yerler ağızda erirken bazı yerler kıtır kalarak tatlının tadını bozacaktır. Ayrıca pasta tabanında kullanılan kek parçası her zaman için daha az ıslatılmalıdır. Tabanın üzerine krema yada muhallebi ve malzemeler geleceği için her zaman daha yumuşak olacaktır. O nedenle eğer pasta tabanı fazla ıslatılırsa kekte parçalanmalar yaşanacaktır.

Pandispanya keki nasıl ıslatılır?

İstenilen aromada şerbet hazırlanarak pandispanya keki ıslatılabilir. Burada en önemli etken pastanın ara katında hangi malzemelerin kullanılacağıdır. Hazırlanan şerbet soğuk yada ılık olarak hazırlanabilir. Ayrıca, hazırlanan şerbetin kıvamı mutlaka sulu ve akışkan olmalıdır. İster sade süt, süt ve şeker, ister kahve, süt, şeker yada su ve marmelat konulabilir. Örneğin çikolatalı bir pasta yapılacaksa kek hamurunu ıslatmak için ılık süt, toz şeker ve granül kahve tercih edilebilir. Yada çilekli bir pasta yapılacaksa çilek reçeli biraz su ile karıştırılarak kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda pandispanya keki çikolatalı hazırlandığı için şerbetin sadece ılık üstten ibaret olması yeterlidir. Pandispanya keki ıslatıldıktan sonra arasına muhallebi yada krema sürülebilir. Daha sonra ara kata istenilen meyveler yada çikolata parçaları konularak kek hazır hale getirilir.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

SEVDİM SEVDİM
43
SEVDİM
EH İŞTE EH İŞTE
48
EH İŞTE
SEVMEDİM SEVMEDİM
18
SEVMEDİM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Yazı - Tarif
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoğraf
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları