Ruby Çikolata Nedir?

Barry Callebaut adlı çikolata üreticisi, bitter, sütlü ve beyaz çikolata türlerinin ardından Ruby adlı kakao çekirdeklerinden üretilen yeni bir tür geliştirildiREKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Ruby Çikolata Nedir?

Bilindiği üzere beyaz çikolatanın icadı seksen yılı aştı ve bu gelişmeden sonra çikolata üreticileri sessizliğini koruyordu. Ancak kısa bir süre önce sütlü,bitter ve beyaz çikolatadan sonra dördüncü tür olarak pembe çikolata resmen kayıtlara geçti.

Financial Times’ın haberine göre;İsviçreli çikolata üreticisi Barry Callebautisimli şirket, geçtiğimiz gün Çin’in Şangaykentinde yaptığı etkinlik ile Ruby ismini verdikleri pembe çikolatayı icat ettiklerini duyurdu. Görüldüğü üzere Ruby çikolata pembe renkte. Bu renk herhangi bir meyve aromasından ya da gıda boyasından kaynaklanmıyor. Doğrudan kakao çekirdeklerinin pigmentlerinden kaynaklanıyor. Ancak yine de Ruby ile yapılan çikolatanın bileşimi halen gizemini koruyor. Bitter çikolata, süt oranı düşük, kakao oranı yüksek iken beyaz çikolatada oranlar bunun tam tersidir ve sütlü çikolata ise bu ikisinin aralarında bir yere düşer.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Ruby’i tadanlar tadının yaban mersinine yakın olduğunu belirtiyor. Çikolata pazarında uzman isimlerden Jean-Philippe Bertschy, “Ürün çikolota pazarında devrim olmayacak ama yeni talep yaratacağı kesin” açıklamasında bulunuyor.

Öncüleri Lindt ve Nestle

İsviçre dünya çapında çikolatayı icat eden ülke olarak biliniyor. İlk olarak 19. yüzyılın sonunda arta kalan sütler ve kakao karıştırılarak İsviçre Alpleri’nde sütlü çikolata icat edildi. Ardından ülkeden çıkan Lindt ve Sprungli gibi aileler çikolata üretimini ileri taşıdı. 1930’ların ardından Nestle çikolata üretiminde dünya liderliğini eline aldı.

Bertschy İsviçrelilerin Ruby çikolataya alışmasının süre alacağını söylüyor. Ancak  şu anda dünya çapında çeşitli çikolata üreticilerine ve şekerleme satıcılarına büyük miktarlarda satılıyor. Bu yüzden bu yeni lezzetin tadına bakmak için çok uzun süre beklememize de gerek kalmayacak. Göründüğü kadar lezzetli mi göreceğiz.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

SEVDİM SEVDİM
39
SEVDİM
EH İŞTE EH İŞTE
17
EH İŞTE
SEVMEDİM SEVMEDİM
13
SEVMEDİM

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Yazı - Tarif
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoğraf
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları