Şeker Hamuru Nasıl Muhafaza Edilir?

Hazırlamış olduğunuz şeker hamuru doğru şekilde saklanır ise uzun bir süre boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir.REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Şeker Hamuru Nasıl Muhafaza Edilir?

Özellikle son yıllarda dekoratif süsleme amaçlı popüler olarak kullanılan şeker hamuru daha çok pastaların ya da keklerin ya da kurabiyelerin üzerini kaplamada veya süsleme de tercih edilmektedir.

Şeker hamuru pudra şekeri yardımı ile yapıldığı için bu isimle anılmaktadır. Şeker hamuru önceleri pastanelerde özel günler için yapılmış olan pastalarda kullanıldıysa da artık pek çok ev hanımı tarafından evde de kullanılan bir süsleme malzemesi haline gelmiştir.

Şeker hamuru aslında çok daha renkli ya da çok daha farklı figürler ile bezenmiş pasta hazırlamak için çok iyi bir alternatiftir. Fakat şeker hamurunun yapılışı gibi hamurun saklaması da çok önemlidir.

Şeker hamuru nasıl muhafaza edilir?

Hazırlamış olduğunuz şeker hamuru doğru şekilde saklanır ise uzun bir süre boyunca bozulmadan muhafaza edilebilir.

Şeker hamuru diğer besinler gibi saklanmaz ve bu hamuru saklamanın bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Bu önemli püf noktalarından ilki şeker hamurunun oda sıcaklığında muhafaza edilmesidir. Unutmayın şeker hamuru kesinlikle derin dondurucu ya da buzdolabında saklanmamalıdır. Çünkü şeker hamuru soğuk yerlerde çok çabuk bir şekilde kurur ve sertleşir.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Şeker hamuru yapısı gereği kolay kolay bozulmaz ya da bayatlamaz. Ancak hamurun hava ile temas etmesi hamurun kuruyup hemen sertleşmesi gibi zor bir soruna neden olur. Bu önemli sorunu önlemenin en iyi yolu ise şeker hamurunu saklarken streç filme çok iyi bir şekilde sarmaktır. İlk önce streç filme sardığınız şeker hamurunu daha sonra hemen kaliteli bir saklama kabına alın. Bu sayede şeker hamurunun hava ile temas etmesini tamamen önlemiş olacaksınız.

Hava ile temas etmesini engelleyip ve sadece oda sıcaklığında sakladığınız şeker hamuru ortalama olarak 15 gün boyunca hiçbir şekilde bozulmadan muhafaza edilebilir.
Unutmayın şeker hamurunu yaptıktan sonra en az 1 gün süre ile bekletip pastalara ya da keklere uyguladığınızda çok ama çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Hamuru hazırlar hazırlamaz vakit kaybetmeden hemen hamuru streç filme sarıp oda sıcaklığında sadece 1 gün dahi bekletmeniz yeterlidir.

[zombify_post]


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir