Sıvı krema için gereken malzemelerREKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Sıvı Krema, genellikle Türklerin pek de damak zevkine uymayan ve Türk mutfağında sıklıkla kullanılmayan lezzetlerden biriside sıvı kremadır. Aslında çok uzun yıllardır özellikle pastalarda sıklıkla kullanılan pasta kremasında farklı olan sıvı krema son zamanlarda yemeklerde kullanılarak alışkanlık haline gelmiş üründür. Son yıllarda genellikle terbiyeli çorbaların içerisinde kullanılan sıvı krema farklı olan bir kaç malzemenin bir araya getirilerek Türk mutfağında kullanılmaya başlanmıştır.

B51B980C-17B9-412E-8B4D-34D651033D38.jpeg

Aslında sıvı krema ile hazırlanan yemekler hem daha çok lezzetli hem de ayrı bir fark katmaktadır. Piyasada bir kaç çeşit sıvı krema bulunmaktadır. Bu sıvı kremaların bazıları çorbalarda kullanılırken, bazıları fırında pişirilen yemeklerde sos şeklinde kullanılmaktadır. Eğer isteseniz sizde evinizde kendi damak zevkinize uygun lezzetli sıvı krema hazırlayabilirsiniz. Evde pratik olarak hazırladığınız sıvı kremayı isterseniz çorbalarda, fırında pişirdiğiniz yemeklerde, brokoli ve domates çorbasında dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer sizde evde kendi sıvı krema hazırlamak istiyorsanız bu tarife göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Sıvı Krema İçin Gerekli Olan Malzemeler

2 yemek kaşığı un

1 su bardağı tam yağlı inek sütü


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

1 adet yumurtanın sarısı

3-4 damla limon suyu

1 tutam tuz

Sıvı Kremanın Hazırlanışı,

ilk önce derin bir kabın içerisine unu, limon suyunu, tuzu ve yumurta sarısını ilave ederek karıştırıyoruz.

0C184AD2-EBB3-423E-92C2-5F006A02EB54.jpeg

Daha sonra soğuk sütü kabın içindeki karışıma yavaş bir şekilde ilave ederek mikser ile karıştırma işlemine başlıyoruz. Sıvı kremayı hazırlarken özellikle sütü diğer malzemelere mikser ile yedirerek yavaş bir şekilde inceltiyoruz. Sütün tamamını ilave ettikten sonra mikser ile sıvı kremayı yaklaşık olarak 10 dakika kadar çırpma işlemine tabi tutuyoruz. Sıvı krema hazır hale geldikten sonra pişirmeye başladığınız çorbanın içerisine son aşamada iken ilave edebilirsiniz. Eğer karıştırarak pişirmediğiniz bir yemeğin içerisinde hazırladığınız sıvı kremayı kullanacaksanız ilave etmeden önce bir miktar sıcak su ekleyerek yemeğin içerisine ekleyebilirsiniz. Bu sayede yemeğinizde oluşabilecek kesilme durumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca evde hazırladığınız sıvı kremayı kısa bir süre ocağın üzerinde pişirdikten sonra haşladığınız sebzelerde ve makarnalara ekleyerek daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hazırladığınız sıvı krema biraz koyu olursa bir miktar süt ekleyerek istediğiniz kıvamda ayarlayabilirsiniz.


REKLAM
Pastaiste.com - çok yakında !

Bir format seçin
Yazı - Tarif
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Fotoğraf
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları